Klinicki centar Banjaluka podzao je manifestaciju obelezavanja Svetskog dana stomicara sa hirurgije dr.Hajder Slobodan,dr.Anicic Zoran ,gl.ses.Bozic Dobrila.Odelenje gastroen.dr.Racic Romana i sestra Daliborka.Gradjanima je meren pritisak divna sestra Brana Vukicevic .Podrsku su pruzili prijatelji ,,ILCO-STOMA,, Tomislav i Danijel.
Svjetski dan stomičara se obilježava svake godine početkom oktobra, a cilj obilježavanja gore pomenutog danaje razbijanje predrasuda o pacijentima sa stomom. Ovogodišnji moto Svjetskog dana stomičara je „Hiljadu priča- jedan glas”. Dana 28.9.2015. godine, „Udruženje pacijenata sa stomom” je postavilo štand ispred Robne kuće „Boska“, na kojem su svi zainteresovani građani imali priliku da se u u periodu od 10:00 do 16:00 časova, upoznaju sa sadržajem brošura o ovom zdravstvenom problemu i porazgovaraju sa zdravstvenim radnicima. Medicinsko osoblje UKC RS i ovaj put je dalo svoju podršku Udruženju, tetom prilikom ukazalo svim zainteresovanim građanima na poteškoće pacijenata sa stomom, i skrenulo pažnju javnosti na važnost preventivnih pregleda kako bi se spriječila pojava bolesti.
Stoma je hirurški izveden otvor na površini stomaka, a postoje tri vrste stoma u narodu poznatih kao “kesa na stomaku”, a to su: ileostoma, kolostoma i urostoma. Kolostoma nastaje kada se otvoreni kraj debelog crijeva izvuče na površinu stomaka i tu se fiksira kako bi se formirao novi otvor za izbacivanje sadržaja iz crijeva. Zavisno od vremena trajanja može biti privremena ili stalna. Ureostoma se formira kada je neophodno preusmjeriti tok urina iz bešike na neki drugi način. Ileostoma nastaje kada se zdravi dio tankog crijeva izvede na površinu stomaka gdje se fiksira i na taj način formira otvor za eliminisanje sadržaja.
Najčešći uzroci za ugradnju stome su: rak debelog crijeva, urođene mane i teške povrede. Karcinom debelog crijeva predstavlja veoma veliki zdravstveni problem, ne samo kod nas nego i u svijetu.To je bolest koja je potpuno izlječiva ako se otkrije na vrijeme i u pravom trenutku uradi operativni zahvat. Važno je znati da od trenutka začeća polipa do njegove maligne aliteracije potrebno proći deset godina, a ta faza bolesti je bez ikakvih simptoma. U toj fazi je veoma važan preventivni pregled kako bi se uradio operativni zahvat kod pacijenta. Prevencija ove bolesti je veoma bitna i zavisi od pojedinca tj. od načina života kojim živi, da li se bavi fizičkom aktivnošću, da li ima drugih oboljenja. Osim toga važno je da ljudi koji nemaju tegoba, a imaju više od pedeset godina idu na preventivan pregled-kolonoskopiju. Oko 30% smrti koje se dovode u vezu sa rakom podvode se pod pet faktora rizika, a to su: povećanje tjelesne mase, nedovoljan unos voća i povrća,nedovoljna tjelesna aktivnost, konzumiranje duvana i alkohola.