APEL – DRAGAN TRIVUN, PREDSEDNIK UDRUŽENJA “ILCO-STOMA RS” UPOZORAVA
Dragan Trivun, predsednik Udruženja “ILCO-STOMA RS”, jedine takve asocijacije u BiH, ističe da se ljudima koji imaju stomu ili hirurški izveden otvor na površini abdomena za izbacivanje štetnih i nepotrebnih materija iz creva i mokraćne bešike, ne posvećuje dovoljna pažnja, iako su posle pacijenata na dijalizi i dijabetičara treća grupa po zavisnosti od zdravstvenih pomagala.
– Pošto se o nama zna vrlo malo, prvo bih rekao da je stoma otvor na stomaku namerno izveden hirurškim putem da bi se pacijentu spasao život. To je novi način življenja.
Postoje tri vrste stoma u narodu poznatih kao “kesa na stomaku”, a čiji su najčešći uzroci rak debelog creva, urođene mane i teške povrede – objašnjava Trivun koji već 20 godina ima ileostomu, koja nastaje kada se zdravi deo tankog creva izvede na površinu stomaka, tu se fiksira i na taj način se formira otvor za izbacivanje sadržaja.
Tabu tema
– Kolostoma nastaje kada se deo debelog creva izvuče na površinu stomaka i tu se fiksira kako bi se formirao novi otvor za izbacivanje sadržaja iz creva, a urostoma se izvodi kada je neophodno preusmeriti tok urina iz mokraćne bešike na neki drugi način, pa se stoma formira od pozajmljenog dela tankog creva ili uretera koji se izvodi na površinu stomaka. Urostoma je trajna, a kolostoma i ileostoma mogu da budu privremene. Stoma-pomagala su diskovi (podloge), vrećice za sakupljanje otpada ili mokraće, kreme, paste, pojasevi i kaiševi bez kojih ne možemo da funkcionišemo – ističe Trivun.
Kontrola bar jednom godišnje!
Slovenija ima program po kojem se na svaku adresu u zemlji šalju epruvete i traže uzorci stolice na analizu.
– Oni su za kratko vreme kod 10 odsto pregledanih, koji pre toga nisu imali simptome, dijagnostikovali karcinom debelog creva. Najjeftinije je sve preduprediti, pa je moj savet da se bar jednom godišnje ode na pregled debelog creva, jer minimum pomagala koje koriste stomičari košta od 120 do 150 KM mesečno – kaže Dragan.
Njegovo udruženje okuplja 448 pacijenata, a pretpostavke su da u RS stomu ima oko 2.000 ljudi.
– Veliki problem je što su stome kod nas i dalje tabu, a ovdašnji pacijenti ne žele da iko zna da to imaju. Tako su se mnogi potpuno povukli u sebe, iako se sa stomom, uz pravilnu negu i uredan život, može živeti više od 50 godina. Dakle, stomičari moraju da o tome otvoreno razgovaraju, uče jedni od drugih i shvate da greh nije pasti, već ne ustati i ne pronaći motive za dalje. I ja sam prošao depresivna stanja i krize, pa se sada bavim planinarenjem, idem na rafting, kupam se na moru i radim sve druge poslove – kaže naš sagovornik.
On dodaje da su lekari i medicinsko osoblje stručni kada su u pitanju operacije izvođenja stome. Međutim, problemi posle operacije su pravilna upotreba pomagala, iritacije i upaljena koža oko izvedene stome.
Donacije iz bivše Juge
– Predlagao sam da po domovima zdravlja organizujemo edukacije o tome kako izgleda stoma, kako se pravilno postavljaju pomagala i kako se tretiraju problematične stome. Međutim, rekli su mi da je neprimereno da im neko ko nije medicinske struke drži predavanje. U pravu su, ali nijedan lekar, nažalost, nema moje znanje kada je u pitanju nega stoma posle operacije – tvrdi ovaj nastavnik po struci i naglašava da je posebno nezgodno što pacijenti kod kojih stoma nije izvedena zbog raka debelog creva nemaju pravo na pomagala preko fonda.
– Najgore je što su u toj grupi i deca rođena bez analnog otvora. Bilo ih je 12 i njima sam jedva uspevao da obezbedim pomagala. Najteže je bilo sa dečakom iz Dervente koji je rođen bez rektuma i sa moždanim udarom i prekinutim jednjakom, a cela porodica je bila u teškoj socijalnoj situaciji – naglašava ovaj Banjalučanin koji je Urološkoj klinici KC Banjaluka nedavno donirao komplete pomagala za stomičare.
– Sve to dobijam od raznih udruženja stomičara sa prostora bivše Juge, a najveću podršku imam od partnerke koja vodi udruženje u Srbiji, “Ortopedije-internacional” iz Sarajeva, “Velmedika” iz Gradiške, apoteke “Orto plus” iz Banjaluke, te grada Banjaluka koji pomaže jednokratnom pomoći. Značajnu podršku u promociji i kontaktu sa klinikama i hirurzima pruža nam i uredništvo časopisa “Medici.com” – kaže Trivun koji nema mira od poziva stomičara iz cele RS i BiH.
– Tečne fekalije koje izlaze iz stome su jako agresivne pa često imamo ojede koji stvaraju neizdrživ bol i neželjene probleme. Koža u tom slučaju nije suva, zdrava i idealno čista da bismo na nju nalepili disk, pa nam je Dragan jedini spas. Savetuje nas u svako doba, dolazi neretko o svom trošku, snalazi se i šalje pomagala autobusom. Nikada nam nije tražio novac, pa bismo voleli da ima veću podršku države – rekao je jedan od stomičara.
Važno je promeniti svest!
Stomičarima se ne preporučuju naporni poslovi i konzumiraje alkohola.
– Jedite pomalo, ali češće. Više gasova produkuju jaja i beli luk. Kikiriki, grožđe, kruške i kiseli kupus se teže vare, pa mogu da izazovu zatvor, dok slatko mleko, pasulj, vino i pivo prave retku stolicu pa se preporučuje konzumiranje jogurta i bele kafe – kaže Trivun i poručuje stomičarima: “Niko nije želeo da se razboli i to se može desiti svakome, pa u udruženju imamo i lekare, bivše istaknute sportiste, novorođenčad, mlade. Važno je promeniti svest, naviknuti se i naučiti kako savladati bol i predrasude, te živeti dostojanstveno kao svi ostali”.
Bojan Rečević